Praca paneli fotowoltaicznych i ładowanego przez nie magazynu energii opierają się na słońcu. Naturalne jest więc pytanie, co dzieje się w okresie zimowym, gdy dni stają się krótsze, a temperatura powietrza spada? Oczywiście, bateria, tak jak panele PV, jest odporna na niskie temperatury, ale jest kilka kwestii, które oddziałują na maksymalizację jej wydajności w miesiącach zimowych. Od czego zależy wydajność domowego banku energii w tym okresie? Zapraszamy do lektury!
Magazyn energii
Prosumenci, decydując się na inwestycję w magazyn energii oczekują, że będzie on przechowywał energię elektryczną w czasie ograniczonej produkcji przez instalację PV. Przykładem takiego okresu są oczywiście miesiące zimowe, w których zmniejszone nasłonecznienie, krótkie dni, a także trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że warto zabezpieczyć określony wolumen energii elektrycznej na potrzeby domu. Przerwy w dostawie prądu w tym czasie mogą mieć bardzo dotkliwe konsekwencje, których bateria o odpowiedniej pojemności pozwala uniknąć.
Miejsce instalacji magazynu energii
Magazyny energii w systemie magazynowania są zwykle przeznaczone wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Każde urządzenie w kacie katalogowej ma określony zakres temperaturowy, w którym jest w stanie w pełni wydajnie funkcjonować. Jeśli natomiast działa poza nim, może mieć to wpływ na to, jak szybko magazyn energii się naładowuje, a następnie rozładowuje.
Z tego względu, pierwszym i podstawowym krokiem do zmaksymalizowania pracy magazynu energii w niskich temperaturach jest umieszczenie go w miejscu chronionym przed różnymi warunkami atmosferycznymi, na przykład w garażu albo w domu.
Przechowywanie magazynu w izolowanym miejscu zapewni mu najlepszą wydajność, nawet jeśli temperatura na zewnątrz znacznie spadnie. To bardzo istotne, ponieważ nawet, jak pogoda wpłynie na obniżenie produkcji z paneli słonecznych, można polegać na zmagazynowanej energii – jeśli magazyny energii są naładowane do maksimum, mogą zacząć zasilać obciążenie.
Technologia ma znaczenie
Technologia odgrywa również kluczową rolę w ochronie magazynów energii przed trudnymi temperaturami.
Czujniki mogą zapewnić wczesne ostrzeżenie, jeśli temperatura akumulatora spadnie poniżej zalecanego poziomu. Ponadto, wysokiej jakości kontrolery ładowania mogą regulować napięcie w zależności od temperatury, aby pomóc ogniwom osiągnąć stan pełnego naładowania.
W przypadku akumulatorów litowo-jonowych bardzo istotny jest również system zarządzania akumulatorami, który zapewnia, że ogniwa o mniejszej pojemności nie zostaną przeładowane. To pozwala zminimalizować ryzyko przejścia magazynu energii w stan niekontrolowanej temperatury.
Przegląd – kluczowa kwestia
Pod koniec każdego sezonu lub roku kalendarzowego, należy dokładnie sprawdzić stan systemu fotowoltaicznego, magazynu energii oraz całego okablowania. Istotne jest, by taki przegląd został przeprowadzony przez certyfikowanych serwisantów, aby mieć pewność, że wszystkie urządzenia działają w pełni poprawnie i nie występują żadne usterki mogące ograniczać ich pracę, szczególnie w trudniejszych warunkach np. w okresie zimowym.
Podsumowanie
Mając na uwadze powyższe kwestie właściciele magazynów energii nie muszą martwić się okresem zimowym – niską temperaturą, wilgocią, czy mniejszym nasłonecznieniem – nie będą stanowiły dla nich większego wyzwania.
Krótko mówiąc, magazyn energii to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń na wypadek przerwy w dostawach prądu, tym bardziej, że można go ładować ładować również energią z sieci, np. korzystając z tańszej taryfy.
Dzięki własnej baterii utrzymasz pracę domowych urządzeń i działanie paneli PV, niezależnie od pory roku.
Myślisz o rozbudowie Twojej instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami z SunSol, którzy przygotują dla Ciebie spersonalizowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb.