Fotowoltaika z magazynem energii. Czy to się opłaca?

Magazyny energii LG i BYD

Sama fotowoltaika to dopiero początek przygody z produkcją energii oraz gospodarowaniem jej na własny użytek. Coraz głośniej mówi się dzisiaj o magazynach energii, które świetnie uzupełniają instalację, zwiększając korzyści finansowe z inwestycji w długim okresie czasu. 

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

To prawda, rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii podnosi jej koszt, jednak niesie ze sobą również szereg korzyści, które różnią się w zależności od zapotrzebowania domu na energię elektryczną. O jakich korzyściach mowa?

Podstawową zaletą połączenia fotowlotaiki z magazynem energii jest możliwość świadomego i aktywnego zarządzania produkowaną przez instalację energią. Zamiast oddawać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci, można gromadzić ją w domowym magazynie i wykorzystać w momencie, gdy poziom produkcji będzie mniejszy lub całkowicie ustanie.

Własny magazyn energii zwiększa również bezpieczeństwo w razie awarii prądu z sieci lub wyłączeń. Jak wiadomo, przerwy w dostawie prądu występują z różnych powodów, z różną częstotliwością i często uzależnione są od lokalizacji. Niektóre regiony doświadczają problemów z transmisją w sieci, zjawiska pogodowe mogą powodować przerwy w dostawie energii, a niektóre regiony, mają zaplanowane przerwy w dostawie energii w okresach wysokiego zapotrzebowania na energię.

Równie ważną korzyścią wynikającą z posiadania własnego magazynu energii są oczywiście znaczne oszczędności. Prosument posiadający magazyn nie ma potrzeby dokupywania prądu, którego w przypadku samej fotowoltaiki zabraknąć może w okresie mniej nasłonecznionym, czyli głównie jesienno-zimowym. Krótko mówiąc, magazyn energii to świetna inwestycja, która przez długi czas będzie generowała znaczne zyski i jednocześnie zapewni stabilne warunki korzystania z prywatnych elektrowni. 

Na ile wystarczy magazyn energii?

Konsumenci, odnośnie magazynów energii często zadają pytania : ile baterii należy zainstalować i jak długo ma zapewniać zasilanie gwarantowane?

Doradcy SunSol dają wybór między całościowym zabezpieczeniem budynku, co często wymaga instalacji wielu baterii lub częściowym zasilaniem, który pozwala właścicielowi domu wybrać określone obwody, które są powiązane z żądanymi urządzeniami lub gniazdkami. Wybierając konkretne obwody, właściciele domów często wybierają lodówkę, mechanizm otwierania drzwi garażowych, domowe biuro lub urządzenia kuchenne.

Aby zrozumieć potrzeby energetyczne domu i ocenić, co jest najważniejsze dla stworzenia systemu zasilania gwarantowanego, właściciele domów mogą skorzystać z usług doświadczonych doradców SunSol, którzy na podstawie rozmowy i audytu zaproponują rozwiązania dedykowane ich potrzebom.

Jakie są marki magazynów energii?

W przypadku magazynów energii, do najpopularniejszych marek zaliczamy przede wszystkim Pylontech, TurboEnergy, BYD, LG Chem oraz BMZ. 

Standardowa pojemność pojedynczej baterii mieści się w przedziale od 3 do nawet 10 kWh. Niewiele konsumentów jest jednak świadomych, że większość z tych magazynów można ze sobą łączyć, dostosowując pojemność całkowitą do indywidualnych potrzeb jej użytkowników.

Przekładając to na domowe urządzenia -13,5 kWh odpowiada pracy pompy ciepła o mocy 3500 W przez niecałe cztery godziny, lodówki o mocy 200 W przez 67,5 godziny lub pięciu żarówek 20 W przez 135 godzin.

Zaawansowane rozwiązania od Victron Energy.

Użytkownicy oczekujący najbardziej zaawansowanych i sprawnych rozwiązań mogą bez wahania zaufać marce Victron Energy. To firma pochodząca z Holandii, która specjalizuje się w projektowaniu oraz wytwarzaniu produktów do systemów bateryjnych

Victron zajmuje się wytwarzaniem zaawansowanych i inteligentnych systemów zarówno zasilania gwarantowanego (back up), pełnego uniezależnienia od sieci (off grid), a także zwiększenia auto konsumpcji. Wbudowane sterowniki pozwalają na połączenie instalacji fotowoltaicznej z urządzeniami smart home, pompami ciepła, a także zasilaczami awaryjnymi tzw. UPS.

Posiadacze pomp ciepła mogą zyskać szczególnie dużo, ponieważ nie posiadając systemu bateryjnego narażają się na zanik ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynku, w przypadku chociażby chwilowego braku prądu. System bateryjny pozwala na utrzymanie tych funkcji i przeczekanie do momentu wznowienia zasilania.

Co ważne, jeśli świeci słońce, podłączona do baterii fotowoltaika  w dalszym ciągu będzie wytwarzała i magazynowała energię elektryczną. Ze względów bezpieczeństwa natomiast falowniki bez podłączonej baterii muszą się wyłączyć podczas zaniku zasilania z sieci.

Istotną korzyścią z posiadania systemu bateryjnego jest też możliwość sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek energii eklektycznej. W ramach obecnego systemu rozliczeń net billingu w 2024 roku zostanie uruchomione rozliczanie godzinowe, które sprawi , że instalacja będzie w stanie w ciągu dnia wyprodukować tani prąd i sprzedać go do sieci w nocy po wielokrotnie wyższych stawkach.

Rozważając zakup systemu bateryjnego wraz instalacją fotowoltaiczną należy również wziąć pod uwagę wszystkie programy dotacji. Aktualnie konsumenci mogą otrzymać wsparcie finansowe dzięki programowi Mój Prąd – do 5 tysięcy na zakup fotowoltaiki oraz 7,5 tysiąca na magazyn energii.

Dodatkowo mogą skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, pozwalającej na odliczenie od podatku dochodowego kosztów poniesionych na inwestycję w fotowoltaikę, a także w zakup magazynu energii. 

Jesteś zainteresowany własnym magazynem energii? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami energetycznymi, którzy zaproponują rozwiązania dopasowane do Twoich idywidualnych potrzeb.