Akumulatory w instalacjach typu off-grid.
Instalacja typu off-grid (z jęz. ang. oznacza „poza siecią”) nazywana jest także wyspową lub autonomiczną, jak sama nazwa wskazuje, nie jest przyłączona do sieci elektrycznej. W tym przypadku energia elektryczna, która nie jest wykorzystywana na bieżące potrzeby, trafia do akumulatorów. W słoneczne dni często produkujemy więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć, a dzięki jej magazynowaniu, możemy ją wykorzystać w okresach zmniejszonej produkcji. Gospodarstwa domowe najwięcej energii zużywają popołudniami i wieczorami, zaś największą produkcję odnotowują w czasie, gdy zużycie jest bardzo niskie. Tym bardziej warto skorzystać z sytuacji i zainstalować magazyn energii.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię i przekazuje ją do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci. W systemie z akumulatorami typu off-grid energia, która nie zostanie wykorzystana na bieżące potrzeby, przez inwerter wyspowy trafia do baterii, z której może być pobierana w miarę zapotrzebowania.
Z czego składa się instalacja typu off-grid?
Off-grid składa się z następujących elementów:
- modułów fotowoltaicznych,
- akumulatorów,
- regulatora ładowania lub inwertera, który zapewnia poprawne ładowanie i zapobiega nadmiernemu ładowaniu, przeładowaniu oraz cofaniu się prądu z akumulatora do ogniwa solarnego,
- inwertera wyspowego.
Rozwiązania akumulatorowe do instalacji fotowoltaicznych off-grid najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie występują duże niedobory energii lub częste przerwy w jej dostawie. Pozwala to uzyskać całkowitą niezależność od sieci.
O instalacji on-grid przeczytasz tutaj, a o instalacji hybrydowej tutaj.