Dofinansowanie do magazynu energii. Program Mój Prąd 2022

Dofinansowanie Do Magazynu Energii Moj Prad 4 0

Program Mój Prąd 4.0 przewiduje dofinansowanie do magazynu energii. Nabór wniosków ruszy pod koniec pierwszego kwartału 2022 r. Dodatkowa dotacja do magazynu energii jest odpowiedzią na wprowadzenie nowych zasad rozliczania fotowoltaiki, czyli net billingu.

Program Mój Prąd 2022 to rządowe dotacje do przydomowych instalacji fotowoltaicznych produkujących prąd z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Do czego służy magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej?

Magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej sprawi, że na bieżąco zużyjemy więcej własnego prądu. Odbędzie to się bez konieczności wysyłania całej nadwyżki do sieci elektroenergetycznej. Zwiększenie autokonsumpcji prądu ma wpływ na odciążenie sieci. Ponadto zapewnia zapas energii na czas, gdy fotowoltaika nie produkuje prądu, np. wieczorem. Po rozpoczęciu obowiązywania nowych zasad rozliczania fotowoltaiki (net billing) dzięki magazynowi energii mniej prądu będziemy musieli kupować z elektrowni.

Magazyn energii stanowi formę zabezpieczenia przed nagłymi włączeniami prądu, np. awarii spowodowanej wichurą. Przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej i dzięki magazynowi energii zapewnimy stałe zasilanie w gniazdkach elektrycznych. O awarii prądu dowiemy się co najwyżej od sąsiadów.

Net billing, a dofinansowanie do magazynu energii

Od 1 kwietnia 2022 r. w Polsce zmieni się sposób rozliczania nadwyżek prądu wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną. Dotychczasowy system opustów (net metering) zostanie zastąpiony gotówkowym systemem (net billingiem). Do tej pory każdą nadwyżkę wysyłaliśmy do sieci, skąd mogliśmy ją odebrać w przypadku takiej potrzeby, ale już w mniejszej ilości w proporcji 1 do 0,8 lub 1 do 0,7, w zależności od wielkości posiadanej instalacji PV.

Od kwietnia nie będzie można już magazynować nadprodukcji prądu w sieci. Za to nadwyżki będziemy sprzedawać do elektrowni po cenie rynkowej. Tym samym, gdy zdarzy się zapotrzebowanie na prąd (np. wieczorem), energię będziemy kupować z zakładu energetycznego. W świetle nowych zasad rozliczania się z elektrownią posiadanie magazynu energii zwiększy autokonsumpcję prądu z fotowoltaiki i zredukuje do minimum konieczność kupowania energii z sieci. Wprowadzenie nowych przepisów da też możliwość zarabiania na nadwyżkach prądu.

Każdy, kto rozważa kupno instalacji fotowoltaicznej i chce zostać przy startych zasadach (net meteringu), musi się spieszyć. Wniosek o przyłączenie instalacji do sieci trzeba złożyć przed 1 kwietnia 2022 r. Wtedy otrzymamy 15-letnią gwarancję rozliczania się na zasadach opustów.

Ile wyniesie dofinansowanie do magazynu energii w programie Mój Prąd 4.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podało jeszcze konkretnej informacji o wysokości dopłaty do magazynu energii. Wiadomo jednak, że dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej będzie się równać 3 tysiące złotych. To dokładnie tyle samo, co w poprzedniej edycji programu. Nowością jest to, że przy kupnie magazynu energii kwota dofinansowania się zwiększy. Większą kwotę dofinansowania otrzymają też ci wnioskodawcy, którzy rozbudują instalację fotowoltaiczną o np. ładowarki do samochodów czy system do zarządzania energią.

Alokacja w czwartej edycji programu Mój Prąd ma wynieść ok. 1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Najprawdopodobniej wnioski będzie można składać dopiero około daty 1 kwietnia 2022 r. To znaczy, że po wejściu w życie nowych zasad dla prosumentów.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do magazynu energii?

W Polsce mamy już 800 tysięcy instalacji fotowoltaicznych i ta liczbie z miesiąca na miesiąc rośnie. Konieczna była więc regulacja, która odciąży elektrownie nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Zmiany dla prosumentów uregulowała dyrektywa Komisji Europejskiej. Według niej do 2024 roku państwa członkowskie UE muszą wprowadzić zmiany w rozliczaniu się z nadwyżek z zatrzymaniem możliwości magazynowania prądu w sieci. Stąd też odpowiedź w postaci programu Mój Prąd 4.0, który dofinansuje możliwość przechowywania chociaż części nadwyżek we własnym domowym magazynie energii.  

Mimo że resort klimatu ogłasza, iż alokacja w Programie Mój Prąd 4.0 może wynosić nawet 1 mld zł, to nie warto czekać ze złożeniem wniosku o dofinansowanie do ostatniej chwili. W tego typu programach zazwyczaj kluczowe znaczenie w przyznaniu dotacji ma kolejność złożonych wniosków.

Wnioski w ramach programu będzie można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) lub za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów (WFOŚiGW). Złożenie wniosku o dofinansowanie będzie odbywać się w formie elektronicznej.

Jak dobrać magazyn energii?

Aby mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii działa tak, jak tego chcesz, warto jej projektowania i instalowanie zostawić profesjonalnym firmom. W SunSol zajmiemy się Twoją instalacją kompleksowo. Najpierw przeprowadzimy niezobowiązujący audyt i wycenimy inwestycję. Otrzymasz od nas kilka wariantów swojej instalacji. Dowiesz się też, po ilu latach Twoja fotowoltaika z magazynem energii zwróci Ci się w postaci m.in. rachunków za prąd. Umów się z naszym doradcą na bezpłatny audyt i przekonaj się, jakie korzyści płyną z posiadania własnej fotowoltaiki.